Wietnam

Ostatnia aktualizacja: 17 sierpnia, 2023

Opublikowano:

Wietnam to jeden z najszybciej rozwijających się kierunków turystycznych na świecie. Pełen niespodzianek i różnorodności rzeczy do zobaczenia i zrobienia. Jego krajobrazy zapierają dech w piersiach, a dziedzictwo kulturowe sięga czasów starożytnych. Wietnam oferuje również piękną historyczną architekturę stojącą obok nowoczesnych, tętniących życiem miast.

Przeczytaj o:
Odkryj Wietnam
Najlepszej porze roku na podróż
Najlepsze miejsca na epicką przygodę
Sposobach podróżowania pociągiem i autobusem w Wietnamie

Odkryj Wietnam: Miejsce, gdzie ponadczasowy urok łączy się z nowoczesnością

Ha Long Bay Vietnam
Zatoka Ha Long w Wietnamie

Wietnam przyciąga turystów z różnych stron świata, szukających nowych i ekscytujących miejsc. Uznany za “wiodący kierunek podróży w Azji w 2022 roku”, Wietnam zapewnia ogromną różnorodność atrakcji. Niezależnie od tego, czy chcesz spędzić czas na plaży, czy spacerować tętniącymi życiem ulicami miast, Wietnam ma to wszystko.

Położony w Azji Południowo-Wschodniej Wietnam posiada imponującą linię brzegową. Rozciąga się od Morza Południowochińskiego na północy kraju aż po Zatokę Tajlandzką na jego południowym krańcu. Choć Wietnam nie jest tak sławny ze swoich plaż jak sąsiednia Tajlandia, oferuje niezwykle malownicze wybrzeża. Szczególnie Zatoka Ha Long, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zachwyca szmaragdową wodą i tysiącami wapiennych krasów i wysp. Jest to jednak tylko cząstka wspaniałych krajobrazów Wietnamu, do których zaliczają się również spektakularne wodospady, rzeki, góry i lasy tropikalne, usytuowane w licznych parkach narodowych.

Thu Bon River in Hoi An
Piękne małe miasto Hoi An

Wietnam przygotował również muzea dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć historię i kulturę kraju. Stanowią one doskonałą okazję, aby pogłębić wiedzę o tym fascynującym kraju. Nie można również zapomnieć o wyjątkowej kuchni, która choć podobna do innych kuchni Azji Południowo-Wschodniej, ma swój niepowtarzalny charakter.

Optymalna pora roku na wizytę w Wietnamie

Vietnam Beach beautiful weather

Klimat w Wietnamie klasyfikowany jest jako tropikalny monsunowy i bywa nieprzewidywalny. Najbardziej popularnymi miesiącami na odwiedziny są lipiec i sierpień, gdy panują wysokie temperatury i wilgotność, a deszcze są częste, więc warto być przygotowanym!

베트남 침대 버스

Od grudnia do marca trwa sezon przejściowy. Na południu panują piękne temperatury, ale im dalej na północ, tym jest chłodniej. Możesz zbiec swoją wizytę z wietnamskim Nowym Rokiem Księżycowym, zwanym Tet. Przypada on od końca stycznia do początku lutego. Chociaż w tym czasie wszędzie jest tłoczno.

Poza sezonem (od kwietnia do czerwca i od września do listopada) zakwaterowanie jest zwykle tańsze. Pogoda jest nadal przyjemna, choć mogą występować tajfuny. Dla miłośników kultury, w tym czasie odbywa się wiele festiwali, które nadają urok Wietnamowi!

Najlepsze miejsca w Wietnamie na epicką przygodę

Fantastic scenery with good weather around Dalat City.
Dalat jest otoczony fantastyczną scenerią i stanowi świetną bazę wypadową do zwiedzania pobliskich miejsc.

Dalat

Dalat czy Da Lat to bardzo cenione miejsce do odwiedzenia w Wietnamie. Zaplanuj wizytę tutaj, jeśli chcesz opuścić wybrzeża Wietnamu i doświadczyć jego malowniczego piękna w głębi lądu. Dalat to największe miasto w regionie Central Highlands, ale nie pozwól, aby rozmiar miasta Cię zniechęcił. Dalat jest otoczony fantastyczną scenerią i stanowi świetną bazę wypadową do zwiedzania pobliskich miejsc.

Znane jako “Miasto Wiecznej Wiosny”, jego klimat jest łagodny w porównaniu z większością Wietnamu. Dalat jest zatem znany z lasów sosnowych, nagietków i kwiatów mimozy, a jego doliny są często pokryte mgłą. Spaceruj po ulicach pieszo lub na bryczce konnej, podziwiaj francuską architekturę kolonialną i zwiedzaj pobliskie wzgórza, uprawiając ekscytujące sporty przygodowe.

Miasto Ho Chi Minh

Ho Chi Minh City tall buildings in sunset
Ho Chi Minh City to największe miasto Wietnamu

Historycznie znane jako Sajgon i nadal często takie jest jego określenie. Ho Chi Minh City to największe miasto Wietnamu i jedno z jego najpopularniejszych miejsc turystycznych. Jest to metropolia licząca około 9 milionów mieszkańców, położona w południowo-wschodniej części kraju nad rzeką Sajgon. Choć zlokalizowane tu są wiele nowoczesnych budynków i drapaczy chmur, Ho Chi Minh słynie przede wszystkim z dobrze zachowanej francuskiej architektury kolonialnej. Pochodzi z czasów, gdy było stolicą francuskich Indochin.

Zabytki takie jak katedra Notre Dame, pagoda Quan Am, świątynia Thien Hau, targ Binh Tay i hotel Continental to tylko niektóre z najważniejszych miejsc do odwiedzenia w Ho Chi Minh City. Oprócz tego warto zobaczyć nowoczesne obiekty, takie jak Pałac Niepodległości (znany również jako Pałac Zjednoczenia) i kilka doskonałych muzeów. Jego ulice spacerowe są idealnym miejscem do spotkań z mieszkańcami, degustacji wietnamskich potraw i doświadczenia tętniącego życiem ulicznego miasta.

Hanoi

Hanoi

Hanoi znajduje się na północy i jako stolica Wietnamu, prezentuje wspaniałą mieszankę nowoczesności i tradycji. Ze śladami chińskich i francuskich okresów kolonialnych, stara dzielnica miasta zachowała swój historyczny urok, umieszczając odwiedzających w zabytkowym otoczeniu. Wiele głównych atrakcji turystycznych Hanoi znajduje się w tej części miasta. Obejmuje to jezioro Hoan Kiem, Wielką Katedrę Hanoi, świątynię Ngoc Son i most Huc.

Hanoi ma również wiele muzeów i interesujących miejsc z epoki wojny. A dzięki kanalom, jeziorom i parkom rozsianym po całym mieście, jest to czarujące miejsce do odwiedzenia. Kosztowanie ulicznego jedzenia jest koniecznością, podobnie jak wędrówka małymi uliczkami Starej Dzielnicy, gdzie wiele przedmiotów można nabyć w atrakcyjnych cenach.

Sapa

Sapa

Jeśli chcesz zobaczyć inną stronę Wietnamu, odwiedź miasto Sapa. Zachwyć się jego pięknymi tarasami ryżowymi, które są uprawiane w taki sam sposób, jak przez setki lat. To miasto targowe pośredniej wielkości znajduje się w północno-zachodniej części Wietnamu, położone na szczycie doliny. Jest znane z tego, że jest domem dla kilku mniejszości etnicznych, dzięki czemu Sapa ma unikalne dziedzictwo kulturowe.

Sapa jest najbardziej ceniona jako baza wypadowa do trekkingu. Wyrusz z miasta i przemierzaj wzgórza i góry, aby cieszyć się pięknymi widokami. Poznaj także mniejszości plemion górskich z ich kolorowymi, tradycyjnymi strojami i spokojniejszym stylem życia.

Da Nang

The Dragon Bridge is over the River Han in Da Nang, Vietnam

Nie jest niespodzianką, że Da Nang jest jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia w Wietnamie. Szczyci się zazdrościaną kombinacją plaż, życia miejskiego i pobliskich gór. Odpocznij i zrelaksuj się przez kilka dni, ponieważ to nadmorskie miasto oferuje piękne plaże i luksusowe kurorty. Zapewni Ci też atrakcje w dni, w które chcesz zrobić więcej. Spaceruj ulicami i oglądaj stare pagody i francuskie budynki kolonialne. Zasmakuj lokalnej kuchni po zwiedzaniu, próbując smacznych ulicznych potraw Da Nang, a także odwiedź liczne bary i restauracje.

Aby doznać niesamowitych widoków, udaj się do Gór Marmurowych lub wjedź kolejką linową do górskiego kurortu na wzgórzach Ba Na. Znajduje się tu również słynna przełęcz Hai Van, najwyższa przełęcz w Wietnamie.

Inne miejsca docelowe w Wietnamie

Bez wysiłku przemierzaj miasta: Opanuj podróżowanie pociągiem i autobusem w Wietnamie

Hue to Phong Nha by Train
Koleje wietnamskie w Hue © beibaoke / Shutterstock.com

Podróżowanie z jednego miasta do drugiego

Dwa najpopularniejsze sposoby podróżowania po Wietnamie to autobus i pociąg. Spośród tych dwóch, pociągi są rekomendowane jako najlepszy sposób na dotarcie z jednego miasta do drugiego. Linie kolejowe w Wietnamie biegną głównie wzdłuż wybrzeża lub w jego pobliżu. A kiedy nie będziesz podziwiać nadmorskich krajobrazów, będziesz mijać pola, góry, miasta i wiele innych. Podczas gdy podróżowanie w ciągu dnia jest niesamowite ze względu na krajobrazy, nocne pociągi są również chętnie wybierane, zwłaszcza trasa z Hanoi do Da Nang i Hanoi do Hue. Inną często wybieraną trasą kolejową jest trasa między Nha Trang i Ho Chi Minh City. Możliwe jest również podróżowanie pociągiem w głąb kraju, jeśli wybierasz się do miejsca takiego jak Sapa.

The Sinh Tourist Bus

Autobusy są również użytecznym środkiem transportu, aby dostać się z jednego miasta do drugiego w Wietnamie. Autobusy międzyprowincjonalne są obsługiwane przez prywatne firmy korzystające z nowoczesnych i wygodnych pojazdów, które kursują między głównymi miastami. W Wietnamie istnieje kilka różnych typów autobusów. Obejmuje to autobusy sypialne, wyposażone w miejsca do spania, a nie jedynie w rozkładane siedzenia. Kolejnym atutem jest to, że podróż autobusem w Wietnamie jest bardzo przystępna cenowo, ale może być również czasochłonna! Jeśli planujesz intensywne przemieszczanie się po Wietnamie, autobus Vietnam Open Bus to świetna opcja, umożliwiająca zatrzymanie się w wielu miastach między Hanoi a Ho Chi Minh City.

Jak przydatny był ten poradnik?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Kamolchat Thanaditsayakun
O Kamolchat Thanaditsayakun

Nazywam się Kamolchat - pisarz z pasją do podróży, który uwielbia dzielić się historiami o nowych miejscach i niezapomnianych przygodach. Urodziłem się i wychowałem w Tajlandii i zawsze byłem urzeczony pięknem i różnorodnością mojej ojczyzny, która zainspirowała mnie do wyruszenia w podróż i odkrywania świata.

Przez lata miałem przyjemność współtworzyć różne publikacje podróżnicze i strony internetowe, takie jak Lonely Planet i Viator. Staram się zapewnić autentyczną reprezentację miejsc, które odwiedzam, dotrzeć do serca lokalnych kultur i znaleźć autentyczne doświadczenia, które odżywiają duszę.

Podczas mojej dalszej podróży po całym świecie, chcę, abyś dołączył do mnie w doświadczaniu cudów naszego świata poprzez moje historie. Razem możemy się uczyć, rozwijać i inspirować niesamowitymi ludźmi, miejscami i kulturami, które sprawiają, że nasza planeta jest tak niezwykłym miejscem do odkrywania.