Koh Samui do Koh Phi Phi

Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia, 2023

Opublikowano:

Położona w Zatoce Tajlandzkiej Koh Samui jest jedną z największych wysp Tajlandii. Podobnie jak wiele innych tajskich wysp, słynie ze wspaniałych plaż otoczonych palmami i górzystych, gęstych lasów deszczowych w głębi lądu. Luksusowe kurorty i uzdrowiska ciągną się wzdłuż plaż, podczas gdy istnieją również wiele tańszych opcji zakwaterowania dla osób podróżujących z ograniczonym budżetem. Koh Samui jest również idealnym miejscem na imprezy na plaży i życie nocne, podobnie jak siostrzana wyspa Phi Phi, gdzie można relaksować się w turkusowych wodach w ciągu dnia i imprezować przez całą noc. W przeciwieństwie do Koh Samui, Koh Phi Phi ma uderzające wapienne klify i oszałamiające zatoki z niesamowitymi wnętrzami dżungli, więc zdecydowanie jest kilka różnic do odkrycia między tymi dwoma popularnymi tajskimi miejscami docelowymi.

Przeczytaj o:
Loce z Koh Samui na Koh Phi Phi
Podróży z Koh Samui na Koh Phi Phi autobusem lub vanem i promem
Harmonogramie dla połączonych wycieczek autobusem i promem

Deck of Raja Ferry on route for Koh Samui. With sea and island in the background.
Prom Raja na trasie do Koh Samui © Andmir / Shutterstock.com

Opcje podróży z Koh Samui na Koh Phi Phi

W linii prostej odległość z Koh Samui do Koh Phi Phi wynosi około 240 kilometrów, co na pierwszy rzut oka nie brzmi źle, ale aby się tam dostać, musisz pokonać zarówno ląd, jak i wodę. Koh Samui leży w Zatoce Tajlandzkiej, która znajduje się po wschodniej stronie Przesmyku Kra, podczas gdy Koh Phi Phi znajduje się po drugiej stronie (na zachód) przesmyku. Mimo że Koh Samui posiada własne lotnisko, Koh Phi Phi jest zbyt mała, by je posiadać, więc nie ma możliwości bezpośredniego lotu z Koh Samui na Koh Phi Phi. Możesz jednak dostać się znacznie bliżej Koh Phi Phi, lecąc do Krabi, a następnie korzystając z furgonetki i łodzi z Krabi na Phi Phi. Innym rozwiązaniem jest korzystanie z połączenia lądowego i wodnego, biorąc prom z Koh Samui, następnie autobus lub van przez ląd, a potem kolejny prom na Koh Phi Phi. Na szczęście istnieje możliwość zakupu biletów łączonych na całą trasę, ale z uwagi na liczne przesiadki taka podróż może być czasochłonna.

Lot z Koh Samui na Koh Phi Phi

Koh Samui to Koh Phi Phi by Flight
Samolot Bangkok Airways na lotnisku Koh Samui © islandboy_stocker / Shutterstock.com

Jak wspomniano wcześniej, Koh Phi Phi nie posiada lotniska, ale nie oznacza to, że powinieneś rezygnować z opcji lotu z Koh Samui na Koh Phi Phi. Możesz wybrać lot do Krabi, który znacznie przybliży Cię do Koh Phi Phi w krótkim czasie, w porównaniu do połączenia promowego i drogi lądowej, które musiałbyś wybrać w przeciwnym razie.

Lot z Koh Samui do Krabi trwa zaledwie 55 minut, ale ma kilka istotnych wad. Po pierwsze, koszty – może okazać się, że znajdziesz lepsze oferty, jeśli zarezerwujesz z wyprzedzeniem i będziesz elastyczny co do terminu podróży, ale ogólnie lot z Koh Samui do Krabi może być kosztowny. Jednym z powodów takiej sytuacji jest fakt, że tylko linia Bangkok Airways obsługuje tę trasę i jest to jedno połączenie dziennie, więc ceny są stosunkowo wysokie.

Po przybyciu na międzynarodowe lotnisko w Krabi musisz znaleźć sposób na dotarcie na Koh Phi Phi. Możesz zakupić łączone bilety na furgonetkę i prom, które są dostępne na stronie podróżniczej 12Go.asia. Problem w tym, że choć lot do Krabi oszczędza czas, droga lądowa i prom mogą dodać kolejne 4 do 5 godzin do całej trasy. Jeśli podsumujesz koszt furgonetki i promu do kosztu lotu, możesz dojść do wniosku, że takie połączenie z Koh Samui na Koh Phi Phi może nie być opłacalne.

Podróż z Koh Samui na Koh Phi Phi autobusem lub vanem i promem

Koh Samui to Koh Phi Phi by Bus or Van and Ferry

Kiedy głębiej przyjrzysz się możliwości lotu z Koh Samui na Koh Phi Phi, dojdziesz do wniosku, że podróż nie jest tak prosta ani ekonomiczna, jak się początkowo mogło wydawać. Jeśli jednak zakupisz bilet łączony na van lub autobus i prom za pośrednictwem 12Go, zaoszczędzisz sporo pieniędzy i kłopotów, a potencjalnie nawet trochę czasu.

Wszystko zależy od tego, skąd wyruszasz z Koh Samui i gdzie chcesz dotrzeć na Koh Phi Phi, ale czas przejazdu wynosi od 7 do 12 godzin. Zaletą zakupu biletu łączonego z góry jest to, że wszystkie etapy podróży są już w nim uwzględnione i nie musisz martwić się o organizację przesiadek na prom lub autobus – będą osoby, które pomogą ci w tym. Dzięki temu wiele potencjalnego stresu zostaje wyeliminowane!

Raja Ferry
Prom Raja pływa między Koh Phangan, Koh Samui i Donsak, w pobliżu Surat Thani © OlegD / Shutterstock.com

Trzy firmy świadczą usługi przewozu z Koh Samui na Koh Phi Phi: Lomprayah, Phantip 1970 i Raja Ferry. Ceny różnią się w zależności od wybranego przewoźnika, gdyż rodzaj używanego promu może wpłynąć na cenę i szybkość podróży. Na przykład, Raja Ferry korzysta z tradycyjnego promu, podczas gdy Lomprayah oferuje szybki katamaran lub motorówkę.

Miejsce wyjazdu

Istnieje kilka opcji początku podróży, takich jak odbiór z hotelu na Koh Samui, co dodatkowo podnosi komfort podróży. Można również wybrać Molo Na Thon, Maenam Pier lub Lipa Noi Pier (jeśli korzystasz z usług Raja Ferry) na zachodniej stronie Koh Samui. Wszystkie trzy firmy oferują różne godziny odjazdów, ale wszystkie wyruszają z Koh Samui na Koh Phi Phi rano, docierając na miejsce w popołudniu lub wieczorem.

Nathon Pier Koh Samui
Nathon Pier Koh Samui to miejsce, w którym wsiadasz na prom Seatran

Jeśli chcesz dotrzeć na Koh Phi Phi w popołudniowych godzinach, musisz wybrać się na wczesny poranny odjazd. Czas trwania podróży może się różnić. Na przykład, podróżując z Raja Ferry, zostaniesz odebrany z molo Lipa Noi około 5:00 i dotrzesz na Koh Phi Phi dopiero około 17:00 – cała podróż z nimi potrwa 12 godzin. Z kolei możesz wyruszyć z molo Na Thon z Lomprayah o 8:30 i dotrzeć 8 godzin później o 16:30.

Rozkłady przejazdów dla połączonych tras autokarem lub vany i promem

Godzina odjazduPrzystań odlotuDostawcaCzas trwaniaCzas przybyciaMolo przylotu (Phi Phi)Cena
05:00Lipa Noi Koh SamuiProm Raja12h17:00Ton Sai฿1,240
05:30Biuro Nathon Raja, Koh SamuiProm Raja11h 30m17:00Ton Sai฿1,240
06:15Koh Samui TransferPhantip 197010h 30m16:45Ton Sai฿1,370
06:00Phantip Travel Koh SamuiPhantip 197010h 45m16:45Ton Sai฿1,220
08:00Phantip Travel Koh SamuiPhantip 19708h 45m16:45Ton Sai฿1,220
08:30Na Thon Koh SamuiLomprayah8h16:30Ton Sai฿1,550
08:30Molo Maenam, Koh SamuiLomprayah7h15:30Ton Sai฿2,100

Korzyścią z rezerwacji poprzez 12Go jest fakt, że ich wyszukiwarka przedstawi Ci wszystkie dostępne opcje od tych firm, umożliwiając łatwe porównanie cen i harmonogramów, a następnie szybką rezerwację przez ich stronę internetową. Jeśli zdecydujesz się na lot z Koh Samui na Koh Phi Phi przez Krabi, będziesz musiał indywidualnie zarezerwować loty, a potem zorganizować transfer vany i promem. Z uwagi na dodatkowe koszty i niedogodności związane z lataniem, zamiast tego proponujemy wybór vana lub autobusu i łączony bilet na prom.

Jak przydatny był ten poradnik?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Kamolchat Thanaditsayakun
O Kamolchat Thanaditsayakun

Nazywam się Kamolchat - pisarz z pasją do podróży, który uwielbia dzielić się historiami o nowych miejscach i niezapomnianych przygodach. Urodziłem się i wychowałem w Tajlandii i zawsze byłem urzeczony pięknem i różnorodnością mojej ojczyzny, która zainspirowała mnie do wyruszenia w podróż i odkrywania świata.

Przez lata miałem przyjemność współtworzyć różne publikacje podróżnicze i strony internetowe, takie jak Lonely Planet i Viator. Staram się zapewnić autentyczną reprezentację miejsc, które odwiedzam, dotrzeć do serca lokalnych kultur i znaleźć autentyczne doświadczenia, które odżywiają duszę.

Podczas mojej dalszej podróży po całym świecie, chcę, abyś dołączył do mnie w doświadczaniu cudów naszego świata poprzez moje historie. Razem możemy się uczyć, rozwijać i inspirować niesamowitymi ludźmi, miejscami i kulturami, które sprawiają, że nasza planeta jest tak niezwykłym miejscem do odkrywania.