Koh Samui do Koh Tao

Ostatnia aktualizacja: 17 sierpnia, 2023

Opublikowano:

W przeciwieństwie do dużej wyspy Koh Samui, Koh Tao to niewielka wyspa o powierzchni około 21 km^2. Koh Tao oferuje zupełnie inne doświadczenia niż tętniące życiem plaże, luksusowe spa i wielkie kurorty Koh Samui. Koh Tao, inaczej Wyspa Żółwi, słynie z nurkowania. Jest to miejsce mniej oblegane przez turystów niż niektóre inne tajskie wyspy, z różnorodnym zakwaterowaniem do wyboru, począwszy od bardziej ekonomicznych miejsc po drogie i luksusowe wille z prywatnymi basenami. Na Koh Tao brakuje rozrywkowego życia nocnego, jakiego można by się spodziewać po tajskich wyspach. Jeśli więc kochasz życie nocne i plaże Koh Samui, Koh Tao będzie idealnym miejscem do cieszenia się nurkowaniem i spokojniejszym rytmem życia.

Przeczytaj o:
Przejazdach promem z Koh Samui na Koh Tao
Wycieczkach nurkowych z Koh Samui na Koh Tao

Ferries from Koh Samui to Koh Tao
Prom Songserm

Odległość między Koh Samui a Koh Tao wynosi około 67 km. Koh Tao jest zbyt mała, by posiadać własne lotnisko, więc jedyną opcją podróży między tymi dwiema wyspami jest prom lub łódź motorowa. Promy są obsługiwane przez firmy takie jak Lomprayah i Songserm. Wyruszają one z różnych miejsc na Koh Samui, w tym z Paralan Pier i Na Thon Pier. Podróż promem trwa od 1,5 do 2,5 godziny i kończy się w porcie Mae Haad na Koh Tao – jedynym porcie promowym na wyspie. Poza regularnymi połączeniami promowymi i prywatnymi czarterami łodzi motorowych dostępne są także wycieczki nurkowe z Koh Samui na Koh Tao. Wycieczka nurkowa to dobra opcja, jeśli planujesz nurkować przez cały dzień i nie zamierzasz spędzać nocy na wyspie.

Przejazd promem z Koh Samui na Koh Tao

Lomprayah interior
Wnętrze promu Lomprayah

Podróżowanie między wyspami na Morzu Andamańskim jest stosunkowo tanie dzięki publicznym promom. Kilka głównych firm promowych oferuje różne trasy, łącząc tajskie wyspy zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Dzięki wielu codziennym przeprawom, zawsze znajdziesz odpowiedni prom, w tym połączenie z Koh Samui na Koh Tao.

Główną różnicą między firmami promowymi jest rodzaj używanych przez nie jednostek. Część z nich korzysta z szybkich promów lub katamaranów, podczas gdy inne obsługują tradycyjne promy, które mogą przedłużyć podróż o pół godziny lub więcej. Co więcej, szybkie promy nie są znacząco droższe od tradycyjnych. Jeśli więc nie zależy ci na oszczędzeniu kilku złotych, wybierz firmę, która odpowiada twoim preferencjom i harmonogramowi.

Ferries Koh Samui to Koh Tao
Szybki prom Lomprayah © Vasit Buasamui / Shutterstock.com

Lomprayah

(Aktualizacja z maja 2023 r.) Odjazd promu o 12:15 (z molo Na Thon) jest obsługiwany przez mniejszą łódź motorową, natomiast o 14:30 z molo Paralan w Maenam przez większą łódź motorową.

Lomprayah oferuje szybkie promy katamaranowe, co czyni je najszybszym środkiem transportu z Koh Samui na Koh Tao z czasem przejazdu wynoszącym 1,5 godziny. Lomprayah oferuje trzy codzienne przejazdy o 8:30, 12:30 i 14:30 (na łodzi motorowej) z molo Paralan w Maenam na Koh Samui. Z molo Na Thon na Koh Samui odbywają się dwie dodatkowe trasy dziennie o 12:15 (na łodzi motorowej) i 15:30. Obie jednostki przypływają do przystani Mae Haad na zachodnim wybrzeżu Koh Tao.

Nowoczesne jednostki Lomprayah zapewniają komfortową podróż z Koh Samui na Koh Tao. Wyposażone są w wygodne siedzenia, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz jednostki, sklep z przekąskami, a nawet telewizory. Jednakże prawdopodobnie zechcesz cieszyć się widokami, a nie oglądać telewizję!

Ferry Koh Samui to Koh Tao
Prom Seatran Discovery © mukphoto / Shutterstock.com

Seatran

(Aktualizacja maj 2023) Po wybuchu pandemii prom Seatran nie obsługuje trasy na Koh Tao, a jedynie trasę między sąsiednimi wyspami Koh Phangan i Koh Samui.

Prom Seatran z Koh Samui na Koh Tao jest nieco wolniejszy niż katamarany Lomprayah, ale różnica jest niewielka. Czas podróży tymi szybkimi promami wynosi około 2 godzin. Promy Seatran odpływają z przystani Bangrak na Koh Samui i docierają do przystani Mae Haad na Koh Tao. Jeśli masz skłonności do choroby lokomocyjnej, może się okazać, że prom Seatran jest lepszym wyborem niż katamaran Lomprayah. Na wzburzonych wodach promy są nieco bardziej stabilne. Miej to na uwadze, kiedy kupujesz bilety.

Should You Travel with Songserm?
Prom Songserm © FootMade0525 / Shutterstock.com

Songserm

(Aktualizacja maj 2023) Po wybuchu pandemii prom Songserm ma obecnie jeden rejs dziennie na Koh Tao. Prom wypływa o 10:30 z Koh Samui i przypływa o 14:30 na Koh Tao.

Songserm to kolejna firma promowa oferująca rejsy z Koh Samui na Koh Tao. Bilety na promy Songserm są tańsze niż te oferowane przez pozostałe firmy, ponieważ ich promy są nieco starsze i wolniejsze. Czas podróży wynosi około 2,5 godziny, a standard udogodnień na pokładzie nie jest tak wysoki, jak w pozostałych przypadkach.

Innym rozwiązaniem są prywatne łodzie motorowe. Idealne dla grup podróżnych, które chcą dzielić koszty podróży. Łodzie motorowe są szybkie i elastyczne, dzięki czemu można być odbieranym bezpośrednio z hotelu przy plaży i być wysadzanym na plaży na Koh Tao.

Speedboat Koh Samui to Koh Tao
Podróżni czekający na motorówkę z Koh Samui na Koh Tao © LMspencer / Shutterstock.com

Wycieczka nurkowa z Koh Samui na Koh Tao

Jeśli planujesz spędzić na Koh Tao więcej niż jeden dzień, promy są idealnym rozwiązaniem. Jeśli jednak masz niewiele czasu i chciałbyś wybrać się tam jedynie na jeden dzień, aby poczynić doświadczenia z nurkowania na wyspie, zorganizowana wycieczka nurkowa z Koh Samui na Koh Tao może być odpowiedzią.

W zależności od wybranej oferty, dostępne są różne wycieczki. Jeśli jesteś początkującym nurkiem, możesz zarezerwować wycieczkę bez konieczności posiadania wcześniejszej wiedzy czy certyfikatu nurkowego. Należy się przygotować na cały dzień, z wczesnym początkiem. Większość wycieczek obejmuje odbiór z hotelu na Koh Samui, transfer na prom, instrukcje i odprawę bezpieczeństwa, sprzęt do nurkowania w cenie, kilka nurkowań pod opieką instruktora, lunch oraz, oczywiście, rejs promem z powrotem na Koh Samui z zakończeniem podróży przez odstawienie do hotelu.

W porównaniu do samodzielnej podróży promem, wycieczka nurkowa z Koh Samui na Koh Tao jest znacznie droższa. Ale jeśli chcesz wybrać się na jednodniową wycieczkę na Wyspę Żółwi, uwzględniając wszystko, co jest wliczone w cenę, jest to rozwiązanie godne rozważenia!

Jak dostaniesz się z Koh Samui na Koh Tao?

Podróż z Koh Samui na Koh Tao to popularna trasa. Istnieją szybkie promy i regularne połączenia, gdzie szybsze opcje są droższe, ale pozwalają dotrzeć tam w zaledwie 1,5 godziny. Możesz także zarezerwować prywatną wycieczkę nurkową, jeśli nurkowanie jest celem twojej podróży. Zarezerwuj bilety promowe lub bilety z odbiorem z hotelu w 12Go.

Jak długo trwa podróż z Koh Samui na Koh Tao?

Aby dostać się z Koh Samui na Koh Tao, musisz wybrać się promem, chyba że zdecydujesz się na prywatny czarter łodzi motorowej lub wybierzesz wycieczkę nurkową. Najszybszym środkiem jest katamaran Lomprayah, który płynie około 1,5 godziny. Promy Seatran płyną około 2 godzin, a Songserm 2,5 godziny. Istnieje wiele dostępnych połączeń promowych w atrakcyjnych cenach, a ich rozkłady oraz ceny możesz porównać na 12Go.

Jak dostać się na Koh Tao?

Koh Tao to mała wyspa bez lotniska, ale z łatwością można się tam dostać promem. Możesz wybrać prom z sąsiednich wysp Koh Samui lub Koh Phangan. Z kontynentu najlepszą opcją jest Surat Thani lub Chumphon, oba oferują połączenia promowe z Koh Tao. Istnieje wiele codziennych rejsów. Z łatwością znajdziesz odpowiednie połączenie sprawdzając online na 12Go, gdzie możesz porównać opcje i zarezerwować bilety.

Jak dostać się na Koh Tao?

To zależy skąd wyruszasz. Koh Tao to wyspa bez lotniska, więc głównym środkiem transportu jest prom. Podróżując z Bangkoku, możesz dotrzeć do Surat Thani lub Chumphon i stamtąd wsiąść na prom. Możesz także wybrać prom z sąsiednich wysp Koh Samui lub Koh Phangan.

Ile jest przystani promowych na Koh Samui?

Na Koh Samui znajdują się cztery główne przystanie promowe. Usytuowane są w różnych częściach wyspy: Pralan Pier, Nathon Pier, Lipa Noi Pier i Big Buddha Pier. Istnieją również mniejsze przystanie dla czarterów i łodzi wycieczkowych. Sprawdź, do której przystani przybędzie Twój prom, aby odpowiednio dobrać zakwaterowanie, unikać długiego transferu, a następnie zarezerwuj bilety na prom w 12Go.

Czy warto odwiedzić Koh Tao?

Koh Tao to niewielka, ale urocza wyspa. Jest znana z nurkowania z rekinami wielorybimi i shallow raf koralowych idealnych do snorkelingu. Spokojniejsza niż wiele innych wysp Tajlandii, jest także doskonałym miejscem do relaksu. Na Koh Tao możesz także podjąć różne aktywności: wybrać się na punkt widokowy, popływać kajakiem czy popływać na desce SUP. Wieczorami możesz cieszyć się luźną atmosferą życia nocnego. Sprawdź dostępność rejsów i zarezerwuj bilety na Koh Tao na stronie 12Go.

Gdzie znajduje się port promowy na Koh Samui?

Jako popularna destynacja turystyczna, Koh Samui posiada kilka przystani promowych, często nazywanych pirsami. Wybór zależy od miejsca, z którego przybywasz lub dokąd zmierzasz. Najważniejsze z nich to Pralan Pier, Nathon Pier, Lipa Noi Pier i Big Buddha Pier, najbliższy lotnisku. Bilety promowe można rezerwować online za pośrednictwem 12Go, a wyniki wyszukiwania wskażą, które molo wybrać.

Jak przydatny był ten poradnik?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Kamolchat Thanaditsayakun
O Kamolchat Thanaditsayakun

Nazywam się Kamolchat - pisarz z pasją do podróży, który uwielbia dzielić się historiami o nowych miejscach i niezapomnianych przygodach. Urodziłem się i wychowałem w Tajlandii i zawsze byłem urzeczony pięknem i różnorodnością mojej ojczyzny, która zainspirowała mnie do wyruszenia w podróż i odkrywania świata.

Przez lata miałem przyjemność współtworzyć różne publikacje podróżnicze i strony internetowe, takie jak Lonely Planet i Viator. Staram się zapewnić autentyczną reprezentację miejsc, które odwiedzam, dotrzeć do serca lokalnych kultur i znaleźć autentyczne doświadczenia, które odżywiają duszę.

Podczas mojej dalszej podróży po całym świecie, chcę, abyś dołączył do mnie w doświadczaniu cudów naszego świata poprzez moje historie. Razem możemy się uczyć, rozwijać i inspirować niesamowitymi ludźmi, miejscami i kulturami, które sprawiają, że nasza planeta jest tak niezwykłym miejscem do odkrywania.