Bangkok do Koh Lipe

Ostatnia aktualizacja: 5 września, 2023

Opublikowano:

Dzięki swoim tętniącym życiem ulicom i targom, Bangkok jest jednym z najbardziej tętniących życiem miast na świecie, w którym jest tak wiele do zobaczenia i zrobienia. Po spędzeniu kilku dni w tym zgiełkowym środowisku, prawdopodobnie będziesz gotowy na plażę i relaks w miejscu, które jest zupełnie inne niż Bangkok, a Koh Lipe jest właśnie tym miejscem! W Tajlandii jest wiele niesamowitych wysp i plaż, ale dla prawdziwej zmiany tempa z Bangkoku, Koh Lipe jest naprawdę strzałem w dziesiątkę. Ta mała wyspa w Cieśninie Malakka, u zachodniego wybrzeża Tajlandii, słynie z niesamowitych białych plaż i kryształowo czystej wody, dzięki czemu to doskonałe miejsce do nurkowania z rurką lub po prostu relaksu na plaży.

Przeczytaj o:
Podróż z Bangkoku na Koh Lipe samolotem, vanem i promem
Bangkok – Koh Lipe pociągiem, vanem i promem
Z Bangkoku na Koh Lipe autobusem i promem

Options for Travel from Bangkok to Koh Lipe

Opcje podróży z Bangkoku na Koh Lipe

Podróż z Bangkoku na Koh Lipe to naprawdę długa droga. W linii prostej jest to około 820 kilometrów między tymi dwoma miejscami, ale rzeczywista podróż może być znacznie dłuższa, w zależności od tego, jak się zdecydujesz podróżować. Najszybszym sposobem na dotarcie na Koh Lipe jest lot, ale jako że to tylko mała wyspa, Koh Lipe nie ma własnego lotniska, więc będziesz musiał przesiąść się na łódź na ostatnią część podróży. Istnieje również kilka innych opcji, w tym podróż pociągiem, potem vanem, a następnie promem lub możesz skorzystać z autobusu i promu. Każdy z tych środków transportu ma swoje wady i zalety, które omówimy poniżej.

Podróż samolotem, vanem i promem z Bangkoku na Koh Lipe

Bangkok to Koh Lipe by Flight, Van and Ferry
Samolot linii Nok Air startujący z lotniska Trang © Decha Kiatlatchanon / Shutterstock.com

Jak wspomniano powyżej, Koh Lipe nie posiada własnego lotniska, więc będziesz musiał polecieć z Bangkoku na najbliższe lotnisko na kontynencie, a następnie popłynąć stamtąd łodzią. Istnieje również kilka różnych opcji: możesz polecieć na lotnisko Trang i stamtąd się przesiąść, lub polecieć dalej na południe na międzynarodowe lotnisko Hat Yai. Ta druga opcja pozwoli Ci dostać się bliżej Koh Lipe, więc czas reszty podróży na wyspę powinien być nieco krótszy, a z Bangkoku lata kilka różnych linii lotniczych, więc masz w czym wybierać.

Na lotnisko Trang możesz polecieć z liniami Nok Air, Thai AirAsia lub Thai Lion Air. Wszystkie trzy linie oferują loty z lotniska Don Mueang w Bangkoku. Podobnie ma się sprawa z lotniskiem Hat Yai, gdzie możesz polecieć też z liniami Nok Air. Thai AirAsia i Thai Lion Air zapewniają loty z Don Mueang, a dodatkowo istnieje możliwość latania z Thai Smile z lotniska Suvarnabhumi w Bangkoku. Ceny biletów między różnymi liniami lotniczymi powinny być bardzo podobne, ale warto rozejrzeć się za dobrymi ofertami i spróbuj zarezerwować bilety z jak największym wyprzedzeniem, aby uzyskać najlepsze ceny.

Pamiętaj, że podczas lotu musisz się przesiąść do furgonetki lub autobusu na molo, a następnie wsiąść na prom na Koh Lipe. Jeśli lubisz mieć wszystko uporządkowane z wyprzedzeniem, zajrzyj na stronę podróżniczą 12Go.asia. Oni oferują wspólne bilety na loty z Bangkoku na Koh Lipe, więc otrzymasz bilety na lot, transfer vanem na przystań promową, a następnie na sam prom. W przypadku tej opcji lecisz z liniami Nok Air i dostępne są dwie różne godziny odlotów. W zależności od tego, którą wybierzesz, całkowity czas podróży może wynieść 6 godzin i 10 minut lub 7,5 godziny. Może się to wydać dużo, ale w porównaniu z innymi opcjami podróży z Bangkoku na Koh Lipe, jest to naprawdę najszybsza opcja!

Oczywiście główną wadą lotu jest jego koszt. Lot jest najdroższą opcją dojazdu z Bangkoku na Koh Lipe, ale chociaż podróż pociągiem jest tańsza, niektóre opcje kolejowe nie są znacznie tańsze niż lot.

Podróże pociągiem, vanem i promem z Bangkoku na Koh Lipe

Bangkok to Koh Lipe by Train
Podróż pociągiem, vanem i promem z Bangkoku na Koh Lipe zajmuje około 23 godzin © Sallehudin Ahmad / Shutterstock.com

Podróżując pociągiem, vanem lub promem z Bangkoku na Koh Lipe, doznasz zupełnie innych wrażeń niż podczas lotu samolotem. Po pierwsze, pociągi w Tajlandii to relaksujący sposób na podróż, gdyż są one stosunkowo wolne i pozwalają zobaczyć wspaniałe krajobrazy po drodze. Podróż koleją potrwa około 16 godzin i odbywa się w nocy, więc nie zobaczysz mijanych krajobrazów przez cały czas, ale opcja rezerwacji biletu na miejsce sypialne pozwoli Ci również trochę się przespać.

Pociągi wyruszają z Bangkoku z głównego dworca Krung Thep Aphiwat po południu, a do Hat Yai dotrzesz wczesnym rankiem. Możesz wybrać przedziały 1. lub 2. klasy, ale pamiętaj, że przedziały 1. klasy są znacznie droższe. Oczywiście, za dodatkowe środki otrzymasz bardziej komfortową i prywatną podróż niż w przedziałach 2. klasy, gdzie znajdziesz się wśród wielu innych ludzi i nie będziesz miał dostępu do tak wygodnego łóżka.

Po przyjeździe do Hat Yai będziesz musiał odczekać na furgonetkę, która zabierze Cię na przystań, a następnie wsiądziesz na szybki prom na ostatnią część podróży na Koh Lipe. Łączone bilety, które zawierają wszystkie trzy środki transportu, są dostępne za pośrednictwem serwisu 12Go, więc możesz łatwo zarezerwować wszystko razem, mając pewność, że wszystkie połączenia powinny przebiegnąć bez problemów!

Z Bangkoku na Koh Lipe autobusem i promem

Bangkok to Koh Lipe by Bus

Ostatnią opcją, którą możesz wziąć pod uwagę, jest podróż autobusem i promem z Bangkoku na Koh Lipe. Jest to zazwyczaj najtańszy sposób, aby się tam dostać, i chociaż może Cię to zaskoczyć, jest to również szybsze niż podróż pociągiem. Czas podróży różni się w zależności od firmy autobusowej, ponieważ niektóre z nich zatrzymują się w więcej miejscowościach niż inne, więc może to wynosić od 13 do 20 godzin. Podobnie jak w przypadku innych opcji, możesz również kupić bilety łączone na autobus, transfer na przystań i prom, korzystając z usług firm takich jak Jolly Travel z Khao San Road, lub skorzystać z firmy autobusowej i podróżować bezpośrednio z południowego dworca autobusowego w Bangkoku. W tym drugim przypadku będziesz musiał samodzielnie dotrzeć na przystań.

Dla wielu podróżnych opłaca się wydać dodatkowe środki na lot, ponieważ jest on o wiele szybszy, a za sprawą wspólnego biletu kupionego za pośrednictwem 12Go, masz wszystko zorganizowane z góry, w tym transfer i prom. Chociaż autobusy są najtańszym sposobem podróżowania, są również najmniej wygodne, gdyż przestrzeń jest tam ograniczona w porównaniu do pociągów i będziesz w autobusie przez długi czas!

Sposoby dotarcia z Bangkoku na Koh Lipe

Najszybszym sposobem na pokonanie tego długiego odcinka z Bangkoku na Koh Lipe jest lot samolotem, ale ponieważ Koh Lipe nie posiada własnego lotniska, będziesz musiał polecieć do Trang lub Hat Yai, a następnie udać się stamtąd promem. Możesz kupić bilety łączone obejmujące transfery za pośrednictwem portalu 12Go, a także sprawdzić inne dostępne opcje transportu: autobus i prom lub pociąg, van i prom.

Czas trwania podróży z Hat Yai na Koh Lipe

Z Hat Yai musisz skorzystać z vana, autobusu lub taksówki do portu promowego na zachodnim wybrzeżu Tajlandii. Istnieją punkty zbiórki z lotniska Hat Yai, stacji kolejowych i autobusowych, oraz hoteli dostępne przy zakupie biletów łączonych za pośrednictwem 12Go. Cała podróż trwa od 4,5 do 5,5 godziny, wliczając w to rejs statkiem na Koh Lipe.

Sposoby dotarcia na Koh Lipe

Położona na Morzu Andamańskim w południowej Tajlandii Koh Lipe to bardzo mała wyspa, na którą można dostać się tylko statkiem. W sezonie szczytowym promy i statki motorowe przypływają z miejsc takich jak Trang, Phi Phi, Pak Bara, a nawet Langkawi w Malezji. Poza sezonem dostępna jest tylko łódź motorowa z Pak Bara.

Jak dostać się z lotniska Hat Yai na Koh Lipe?

Aby dostać się z lotniska Hat Yai na Koh Lipe, musisz wziąć van lub autobus, a następnie prom. Możesz kupić bilety osobno, ale najlepszym wyborem jest rezerwacja za pośrednictwem 12Go, ponieważ oferują oni bilety łączone, które obejmują transfer na przystań, a następnie prom, z gwarantowaną zmianą środków transportu. Czas podróży wynosi od 3,5 do 5,5 godziny.

Jak przydatny był ten poradnik?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Kamolchat Thanaditsayakun
O Kamolchat Thanaditsayakun

Nazywam się Kamolchat - pisarz z pasją do podróży, który uwielbia dzielić się historiami o nowych miejscach i niezapomnianych przygodach. Urodziłem się i wychowałem w Tajlandii i zawsze byłem urzeczony pięknem i różnorodnością mojej ojczyzny, która zainspirowała mnie do wyruszenia w podróż i odkrywania świata.

Przez lata miałem przyjemność współtworzyć różne publikacje podróżnicze i strony internetowe, takie jak Lonely Planet i Viator. Staram się zapewnić autentyczną reprezentację miejsc, które odwiedzam, dotrzeć do serca lokalnych kultur i znaleźć autentyczne doświadczenia, które odżywiają duszę.

Podczas mojej dalszej podróży po całym świecie, chcę, abyś dołączył do mnie w doświadczaniu cudów naszego świata poprzez moje historie. Razem możemy się uczyć, rozwijać i inspirować niesamowitymi ludźmi, miejscami i kulturami, które sprawiają, że nasza planeta jest tak niezwykłym miejscem do odkrywania.