Hanoi do Sapa

Ostatnia aktualizacja: 13 września, 2023

Opublikowano:

Jeśli chcesz uciec od zgiełku wietnamskiej stolicy, Hanoi, zaplanuj wycieczkę na północny zachód, do malowniczego miasta Sapa. Ta była stacja górska założona przez Francuzów w 1922 roku, obecnie jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Wietnamie. Znana jest ze swojej zapierającej dech w piersiach scenerii i bogatej mozaiki kulturowej. Określane zarówno jako Sapa, jak i Sa Pa, miasto jest łatwo dostępne z Hanoi, ponieważ działa tu wiele różnorodnych firm turystycznych.

Sprawdź informacje o:
Podróży autobusem z Hanoi do Sapa
Połączeniu kolejowym z Hanoi do Sapa
Możliwości korzystania z taksówki z Hanoi do Sapa

What are the Options for Travel from Hanoi to Sapa?

Jakie są opcje podróży z Hanoi do Sapa?

Zasadniczo masz do wyboru dwa główne środki transportu z Hanoi do Sapa: pociągiem lub samochodem. Jednak to nie ogranicza twoich możliwości wyboru opcji, która najlepiej odpowiada twojemu budżetowi i planom, ponieważ działa tu wiele firm oferujących pociągi, taksówki oraz autobusy. Dystans lądowy z Hanoi do Sapa wynosi około 317 kilometrów, co zwykle zajmuje około 5 godzin. Podróże pociągami do Sapa trwają nieco dłużej, ale większość z nich odbywa się w nocy, co daje możliwość spania. Szczegółowe informacje na temat pociągów sypialnych, taksówek i autobusów znajdziesz poniżej.

Autobusem z Hanoi do Sapa

By Bus from Hanoi to Sapa
Dworzec autobusowy w Sapa © Jedsada Kiatpornmongkol / Shutterstock.com

Podróż autobusem lub minivanem z Hanoi do Sapa ma trzy główne zalety: po pierwsze jest to opcja tańsza, po drugie szybsza, a po trzecie autobusy i minivany zawiozą Cię aż do centrum Sapy, czego pociągi nie są w stanie zrobić. Czas trwania podróży autobusem wynosi około 5-6 godzin. Pięć godzin, jeśli rozpoczniesz podróż z międzynarodowego lotniska Noi Bai, i sześć godzin, jeśli wyruszasz z centrum Hanoi.

Autobusy VIP

Jeśli zależy Ci na większej przestrzeni dla nóg, wygodniejszych oparciach, indywidualnym telewizorze i obszarze stewarda, rozważ opcję autobusów VIP z Hanoi do Sapa. Są one zaprojektowane z podwójnymi rzędami wygodnych siedzeń oraz większymi odstępami między nimi, co zapewnia bardziej relaksującą podróż. Jeśli potrzebujesz jeszcze więcej komfortu, poszukaj autobusów VIP oznaczonych niższym numerem, ponieważ liczba po słowie “VIP” wskazuje na maksymalną liczbę pasażerów. Autobusy VIP są droższe, ale to najlepsze rozwiązanie, jeśli zależy Ci na komforcie i możliwości spania w czasie podróży.

Sleeper Bus in Vietnam
Autobus sypialny w Wietnamie © duangphorn wiriya / Shutterstock.com

Autobusy sypialne

Autobusy sypialne to kolejna opcja dla podróży z Hanoi do Sapa. Te autobusy mają trzy rzędy łóżek i są bardziej ciasno zaprojektowane niż autobusy VIP. Między nimi znajdują się dwa wąskie przejścia. Chociaż to nie są zupełnie płaskie łóżka, oparcia są ustawione pod stałym kątem i jest wystarczająco dużo miejsca, aby rozprostować nogi na płasko, chyba że jesteś szczególnie wysoki. Jest to opcja jednak bardziej oszczędna, która pozwoli Ci zaoszczędzić kilka złotych w porównaniu z opcją VIP. Chociaż wciąż jest tam akceptowalna ilość miejsca, łóżka mogą zacząć wydawać się trochę niewygodne podczas dłuższych podróży, takich jak ta z Hanoi do Sapa.

Minibusy lub samochody dostawcze

Inną opcją są minibusy, mieszczące od 9 do 14 pasażerów, wyposażone w standardowe siedzenia. Oznaczone jako usługa VIP, te pojazdy zapewniają komfortową podróż z rozkładanymi fotelami i klimatyzacją. Z mniejszą ilością pasażerów na pokładzie, minivany oferują bardziej kameralną i spersonalizowaną podróż. Należy jednak zwrócić uwagę, że w tych vanach nie znajdziesz udogodnień, takich jak napoje, przekąski czy toalety. Jednak w trakcie podróży zaplanowane są przystanki, dzięki czemu pasażerowie będą mogli się odświeżyć i rozprostować nogi.

Firmy

Grouptour oferuje szereg opcji autobusowych do Sapa, z regularnymi odjazdami co godzinę od 5:30 do 24:00. Ich flota składa się głównie z autobusów VIP z 20 i VIP z 22 miejscami. Dodatkowo, firma ma w ofercie również busy mieszczące od 9 do 14 pasażerów oraz szybkie autobusy sypialne z 38 miejscami.

Techbus VN JSC również prezentuje różnorodną ofertę transportu. Firma oferuje różne opcje co godzinę od 5:50 do 24:00, skupiając się przede wszystkim na 22-miejscowych autobusach VIP. Ponadto mają w ofercie autobusy sypialne z 40 miejscami i vany przeznaczone dla 9-11 pasażerów ze zwykłymi siedzeniami.

Podróżuj pociągiem z Hanoi do Sapa

Take the Train to Sapa from Hanoi
Stacja kolejowa Lao Cai. © Olga Kashubin / Shutterstock.com

Zdaniem wielu podróżników, podróż pociągiem z Hanoi do Sapa to najlepszy sposób poruszania się między tymi dwoma celami, ponieważ trasa samochodowa jest długa, a jeżdżenie po wietnamskich drogach nie zawsze jest bezpieczne. Może to i była prawda w przeszłości, ale nowa autostrada znacząco ulepszyła ten odcinek, czyniąc podróż szybszą i bardziej bezpieczną. W końcu wszystko zależy od twoich preferencji i środków. Większa część opcji pociągowych jest znacznie droższa niż podróż autobusem czy minivanem, ale można za to otrzymać lepszą usługę – pociągi powinny być komfortowojsze niż autobus, ponieważ masz więcej przestrzeni, a jeśli wybierzesz wagon sypialny, będziesz mógł skorzystać z prawdziwego łóżka zamiast zwykłego fotela.

Kolejną przeszkodą jest fakt, że i tak będziesz musiał skorzystać z autobusu, aby dostać się bezpośrednio do Sapa. Stacja kolejowa znajduje się w mieście Lao Cai, w dolinie poniżej górskiej miejscowości Sapa, i conajmniej 35 kilometrów dzieli je kręta droga. Podróż tą trasą zajmie od 45 minut do jednej godziny, więc warto to uwzględnić, ponieważ czas ten należy dodać do czasu całkowitej podróży.

Private Cars
Sapaly w samochodzie ekspresowym między Hanoi a prowincją Lao Cai © Yuttana Jaowattana / Shutterstock.com

Podróżując pociągiem z Hanoi do Sapa, masz do dyspozycji wiele różnych opcji. Wszystkie pociągi są obsługiwane przez państwowe Koleje Wietnamskie, ale każdy pociąg ma różne wagony, które są własnością prywatnych firm konkurujących o Twojego klienta. Niezależnie od tego, który wagon wybierzesz, prawdopodobnie dostaniesz bilet na wagon sypialny, ale różnią się one znacznie ceną, więc zastanów się nad różnymi opcjami. Najtańszą opcją jest pozostanie przy Kolejach Wietnamskich: mają one wagon sypialny pierwszej klasy, który jest tylko trochę droższy niż minibus z Hanoi do Sapa. Ale jeśli wolisz coś bardziej ekskluzywnego, możesz podróżować jednym z wagonów: Fanxipan, Livitrans Express lub Violette Express. Orient Express, King Express i Sapaly oferują podobne usługi, podczas gdy Chapa Express i Victoria Express są zazwyczaj znacznie droższe, ale zapewne bardziej komfortowe.

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, będziesz mieć dostęp do łazienek, obsługi pokładowej i jedzenia na pokładzie pociągu, a cała podróż pociągiem z Hanoi do Sapa powinna zająć około 8 godzin.

Jazda taksówką z Hanoi do Sapa

Nha Trang to Mui Ne by Taxi

Inną ekskluzywną opcją podróży z Hanoi do Sapa jest taksówka. Możesz łatwo zarezerwować prywatną taksówkę za pośrednictwem 12Go, gdzie możesz porównać ceny z różnymi firmami. W zależności od wielkości grupy, masz do wyboru szeroką gamę pojazdów, od ekonomicznych opcji w cenie około 495 zł, przez SUV-y, vany, aż po przestronne 15-osobowe minibusy.

Taksówki mogą odebrać Cię z dowolnego miejsca w Hanoi, od Starego Miasta po międzynarodowe lotnisko Noi Bai. Po przybyciu do Sapa, odwiezie Cię do miejsca docelowego. Prosto i wygodnie.

Chociaż taksówki z Hanoi do Sapa mogą być droższe niż autobusy lub vany, płacisz stałą cenę za cały pojazd. Taki sposób pozwala na podział kosztów między pasażerami, niezależnie od tego, czy jest to rodzina, przyjaciele czy nowi znajomi. Dzieląc koszty na grupy, opłata za taksówkę może być całkiem przystępna – potencjalnie nawet bardziej opłacalna niż indywidualne bilety autobusowe. Dla osób podróżujących w większych grupach, rozważenie prywatnej taksówki może być dobrym rozwiązaniem, dając Ci luksus posiadania całego pojazdu dla siebie.

Dzięki nowoczesnej i bezpiecznej autostradzie, dojazd z Hanoi do Sapa drogą lądową nie jest już takim wyzwaniem jak kiedyś, a jeśli chcesz dostać się do Sapa szybciej i za mniej pieniędzy, autobusy i vany są bardzo dobrą opcją. Mimo to, pociągi z Hanoi do Sapa są również popularne, więc który środek transportu wybierzesz?

Jak dostać się z Hanoi do Sapy?

Najtańszym sposobem na podróż z Hanoi do Sapa jest van lub autobus. Istnieje wiele firm transportowych oferujących tę popularną trasę, która zazwyczaj trwa od 5 do 6 godzin. Pociągi jeżdżą dłużej i są droższe, ale dzięki opcjom sypialnym możesz podróżować przez noc i zaoszczędzić na kosztach zakwaterowania. Wiele firm autobusowych i bilety na pociągi można zarezerwować online za pośrednictwem 12Go.

Czy możesz polecieć do Sapa z Hanoi?

W Sapa nie ma lotniska, więc nie możesz polecieć z Hanoi, ale są autobusy i pociągi. Możesz zobaczyć wszystkie opcje i zarezerwować bilety na stronie internetowej 12Go. Oferują bilety autobusowe i vanowe na podróż trwającą około 5,5 do 6 godzin aż do Sapa lub rozważ dłuższą podróż pociągiem, która obejmuje godzinny transfer do Sapa ze stacji kolejowej.

Jak długo trwa podróż autobusem z Hanoi do Sapa?

Podróż autobusem z Hanoi do Sapa trwa od 5,5 do 6,5 godziny, w zależności od pory dnia i wybranego przewoźnika. Możesz łatwo porównać różne firmy i ich rozkłady jazdy oraz dokonać rezerwacji online na stronie 12Go. Sprzedają oni bilety na Sapa Express, Sapa Dragon i Sapa Grouptour, korzystając z autobusów typu Semi-Sleeper, Sleeper i VIP.

Jak przydatny był ten poradnik?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Kamolchat Thanaditsayakun
O Kamolchat Thanaditsayakun

Nazywam się Kamolchat - pisarz z pasją do podróży, który uwielbia dzielić się historiami o nowych miejscach i niezapomnianych przygodach. Urodziłem się i wychowałem w Tajlandii i zawsze byłem urzeczony pięknem i różnorodnością mojej ojczyzny, która zainspirowała mnie do wyruszenia w podróż i odkrywania świata.

Przez lata miałem przyjemność współtworzyć różne publikacje podróżnicze i strony internetowe, takie jak Lonely Planet i Viator. Staram się zapewnić autentyczną reprezentację miejsc, które odwiedzam, dotrzeć do serca lokalnych kultur i znaleźć autentyczne doświadczenia, które odżywiają duszę.

Podczas mojej dalszej podróży po całym świecie, chcę, abyś dołączył do mnie w doświadczaniu cudów naszego świata poprzez moje historie. Razem możemy się uczyć, rozwijać i inspirować niesamowitymi ludźmi, miejscami i kulturami, które sprawiają, że nasza planeta jest tak niezwykłym miejscem do odkrywania.