Phuket do Koh Tao

Ostatnia aktualizacja: 30 sierpnia, 2023

Opublikowano:

Podczas gdy Phuket jest najbardziej znany ze swoich plaż i życia nocnego, wyspa Koh Tao oferuje równie różnorodne atrakcje. Nazwana Wyspą Żółwi, jest to świetne miejsce, aby spotkać różne gatunki żółwi lęgowych, ale słynie również z raf koralowych i fantastycznych możliwości nurkowania. Oczywiście dostępne są tu również piękne plaże i rozrywki nocne, szczególnie w okolicach Mae Haad Beach. Masz również opcję wybrania się na wędrówkę przez dżunglę, aby poznać lądową faunę i florę oraz podziwiać niezapomniane widoki z punktów widokowych na wzniesieniach. Jeśli poszukujesz informacji o najlepszych sposobach na podróż z Phuket na Koh Tao, przedstawiamy informacje na temat wszystkich dostępnych środków transportu.

Przeczytaj o:
Lotach z Phuket na Koh Tao
Promach z Phuket do Koh Tao
Autobusie i katamaranie Lomprayah na Koh Tao
Autobusie Seatran Discovery i szybkim promie na Koh Tao

Travel Options for Getting from Phuket to Koh Tao

Opcje podróży z Phuket na Koh Tao

Koh Tao to niewielka, o powierzchni zaledwie 21 km², wyspa, więc nic dziwnego, że nie ma tu własnego lotniska. Oznacza to, że jedynym sposobem na dotarcie tutaj jest transportem morskim, ale na szczęście, jako popularny cel podróży, istnieje kilka różnych operatorów promowych do wyboru, co zapewnia Ci sporo możliwości. Z Phuket to nie jest krótka podróż – w linii prostej to tylko 290 kilometrów, ale twoja podróż zawiera etapy autobusowe i promowe, które oboje zajmują sporo czasu. Jest też alternatywa, ale niekoniecznie będzie ona znacząco szybsza, a na pewno znacznie droższa; możesz wziąć lot z Phuket na Koh Samui, a następnie prom na Koh Tao. Przedstawiamy Ci informacje na temat wszystkich dostępnych opcji, abyś mógł zdecydować, który sposób dotarcia z Phuket na Koh Tao jest dla Ciebie najodpowiedniejszy.

Lot z Phuket na Koh Tao

Flight Bangkok to Koh Samui
Samolot Bangkok Airways lądujący na Koh Samui © IamDoctorEgg / Shutterstock.com

Chociaż większość osób podróżuje autobusem i promem z Phuket na Koh Tao, chcieliśmy krótko przedstawić tę drugą opcję. Jak wspomnieliśmy wcześniej, możesz lecieć z Phuket na Koh Samui, a następnie wsiąść na prom na Koh Tao. Problem z tą trasą polega na tym, że jest tylko jeden lot dziennie na Koh Samui, wylatujący o 9:30, więc opcje są ograniczone. Podróż promem zajmuje między 2 a 5 godzinami, w zależności od przewoźnika, podczas gdy lot trwa mniej więcej godzinę. Podróż w ten sposób z Phuket na Koh Tao może być sensowna, jeśli i tak planujesz spędzić jakiś czas na Koh Samui, ponieważ możesz zrobić postój, ale w przeciwnym wypadku nie polecamy tego.

Z Phuket na Koh Tao promem

Lomprayah interior
Wnętrze Lomprayah

Nie możesz dotrzeć z Phuket na Koh Tao wyłącznie promem, ponieważ na początek musisz pokonać spory dystans na lądzie! Twoja podróż zatem będzie obejmować przejazd autobusem lub taksówką, a następnie przeprawę promową.

Jeśli wolisz, możesz podróżować na własną rękę, wsiadając do autobusu z Phuket i jadąc do Surat Thani, a następnie przesiadając się do kolejnego autobusu w kierunku przystani promowej lub korzystając z promu z Surat Thani. Owszem, to może pozwolić zaoszczędzić kilka złotych, ale jest mało prawdopodobne, aby ta opcja była szybsza i może to spowodować komplikacje z przesiadkami, jeśli dojdziesz do opóźnienia. Bardziej odpowiednim wyborem jest zakup biletu integrującego całą trasę. Ceny w przeliczeniu na złote są wciąż bardzo rozsądne i masz pewność, że w przypadku opóźnień na trasie prom może na Ciebie poczekać, lub bilet może zostać aktywowany na następnym promie.

Wszystkie promy z Phuket na Koh Tao dokują do głównego molo na wyspie, w Mae Haad, ale przy odpływie z lądu są dwa różne miejsca odjazdu, w zależności od wybranej firmy promowej.

Autobus i katamaran Lomprayah na Koh Tao

Lomprayah Bus and Catamaran to Koh Tao

Lomprayah to z pewnością dobra opcja, ponieważ jest to zaufana firma, która obsługuje nowoczesne, jak i komfortowe katamarany i autobusy. Promy (katamarany) są dobrze zaopatrzone w przekąski i toalety, a do dyspozycji są różnorodne miejsca siedzące, w zależności od tego, czy preferujesz być na pokładzie, czy wewnątrz, pod dachem.

Promy Lomprayah wypływają z Tapee Pier w Surat Thani, a ich autobusy możesz zastać w różnych lokalizacjach na Phuket – głównym punktem odjazdu jest biuro Lomprayah w Phuket Town. Całkowity czas trwania podróży to mniej więcej 9 godzin i 15 minut. Autobus rusza o 10:00 i dociera na Koh Tao około 19:15. Jeśli zatrzymałeś się w Patong, możesz także skorzystać z opcji odbioru z hotelu ofereowanej przez Lomprayah, ale musisz mieć na uwadze, że zajmie to więcej czasu niż podróż bezpośrednia z Phuket Town; niemniej jednak, to komfortowa opcja z biletami łączonymi i nie musisz się martwić o orientację w terenie. Ostatnią dostępną opcją z Lomprayah jest podróż z lotniska w Phuket. Czas podróży jest mniej więcej taki sam, jak w przypadku autobusu i promu z miasta Phuket, ale jest to znacznie kosztowniejsze.

Autobus Seatran Discovery i szybki prom na Koh Tao

Seatran Discovery Bus and High-Speed Ferry to Koh Tao
Opcja promu i autobusu Seatran

Nie możesz dostać się z Phuket na Koh Tao tylko korzystając z promu, ponieważ najpierw musisz pokonać duży odcinek lądu! Twoja podróż będzie więc obejmować przejazd autobusem lub taksówką, a następnie przeprawę promową.

Jeśli wolisz, możesz podróżować samodzielnie, wsiadając w autobus z Phuket i jadąc do Surat Thani, a następnie korzystając z kolejnego autobusu do przystani promowej lub wybierając prom z Surat Thani. Może to potencjalnie zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale jest mało prawdopodobne, aby było to szybsze i może spowodować problemy z połączeniem, jeśli się opóźnisz. Lepszym wyborem jest zakup biletu łączonego, który obejmuje całą podróż. Ceny są nadal bardzo rozsądne i masz pewność, że w przypadku opóźnień po drodze prom może trochę poczekać lub bilet może zostać wykorzystany na następnym promie.

Wszystkie promy z Phuket na Koh Tao przybijają do głównego molo na wyspie, w Mae Haad, ale przy wyjeździe z lądu są dwa różne punkty odjazdu, w zależności od firmy promowej, z którą podróżujesz.

Nie ma więc zbyt wielu różnic między tymi dwiema firmami, jeśli chodzi o złapanie promu z Phuket na Koh Tao. Ceny są w zasadzie takie same, a podróż trwa zasadniczo tyle samo czasu. To, którą z nich wybierzesz, prawdopodobnie sprowadzi się do tego, gdzie zatrzymasz się w Phuket i która firma turystyczna zapewnia najbliższy odbiór.

Jak przydatny był ten poradnik?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Kamolchat Thanaditsayakun
O Kamolchat Thanaditsayakun

Nazywam się Kamolchat - pisarz z pasją do podróży, który uwielbia dzielić się historiami o nowych miejscach i niezapomnianych przygodach. Urodziłem się i wychowałem w Tajlandii i zawsze byłem urzeczony pięknem i różnorodnością mojej ojczyzny, która zainspirowała mnie do wyruszenia w podróż i odkrywania świata.

Przez lata miałem przyjemność współtworzyć różne publikacje podróżnicze i strony internetowe, takie jak Lonely Planet i Viator. Staram się zapewnić autentyczną reprezentację miejsc, które odwiedzam, dotrzeć do serca lokalnych kultur i znaleźć autentyczne doświadczenia, które odżywiają duszę.

Podczas mojej dalszej podróży po całym świecie, chcę, abyś dołączył do mnie w doświadczaniu cudów naszego świata poprzez moje historie. Razem możemy się uczyć, rozwijać i inspirować niesamowitymi ludźmi, miejscami i kulturami, które sprawiają, że nasza planeta jest tak niezwykłym miejscem do odkrywania.