Krabi do Koh Lipe

Ostatnia aktualizacja: 27 sierpnia, 2023

Opublikowano:

Jako brama do spektakularnych wysp Phi Phi, miasto Krabi jest bardzo popularnym celem w południowej Tajlandii, otoczonym jednymi z najpiękniejszych krajobrazów na świecie. Niezależnie od tego, czy przyjeżdżasz, aby podziwiać ten krajobraz, nurkować z rurką, czy zwiedzać parki narodowe, region wokół miasta Krabi ma coś dla każdego. A jeśli to są rzeczy, które lubisz robić najbardziej podczas wakacji, będziesz chciał odwiedzić wyspę Koh Lipe. Chociaż jest to tylko mała wyspa, Koh Lipe (również znana jako Ko Lippy) znajduje się na skraju Narodowego Parku Morskiego Tarutao i jest renomowanym miejscem do nurkowania z rurką, ponieważ jej wody są domem dla około 25% światowych gatunków ryb tropikalnych. Oferuje też piękne plaże i odrobinę życia nocnego, jeśli tego właśnie szukasz! Dostanie się z Krabi na Koh Lipe jest proste dzięki kilku dostępnym alternatywom promowym.

Przeczytaj o:
Szybki prom z Krabi na Koh Lipe
Krabi Klong Jilad Pier do Koh Lipe
Z Krabi na Koh Lipe przez molo Pakbara
Ważne informacje na temat promów na Koh Lipe

Options for Travel from Krabi to Koh Lipe

Opcje podróży z Krabi na Koh Lipe

Na małej wyspie Koh Lipe nie ma lotniska, więc jedyną opcją jest dotarcie tu drogą wodną, jednak istnieje kilka różnych firm nawodnych oferujących różne trasy promowe do wyboru, więc nie jesteś ograniczony tylko do jednej. W linii prostej z Krabi do Koh Lipe jest około 180 kilometrów, ale w rzeczywistości odległość jest trochę większa, ponieważ promy i busy zwykle nie podróżują w linii prostej! Ważne jest, aby pamiętać, że czas podróży może się znacznie różnić w zależności od wybranej trasy, ale będziesz podróżować około 4 godzin i 15 minut do 7 godzin. Spośród tych opcji możesz wybrać dłuższą podróż promem i krótszy czas w busie, lub możesz pokonać krótszą odległość drogą lądową i mieć dłuższą podróż promem. Wszystkie te opcje zostały omówione poniżej.

Szybki prom z Krabi na Koh Lipe

Istnieją trzy różne punkty odpłynięcia szybkich promów i łodzi motorowych kierujących się na Koh Lipe. Z przystani Klong Jilad w mieście Krabi, z przystani Hat Yao w Trang lub z przystani Pakbara w Satun.

Molo Klong Jilad w Krabi do Koh Lipe

Krabi to Koh Lipe from Klong Jilad Pier with Ferry
Molo Klong Jilad w Krabi. © Denis Costille / Shutterstock.com

Z centrum Krabi możesz popłynąć szybkim promem aż na Koh Lipe, odpływającym z przystani Klong Jilad na południowym krańcu miasta. Jest to niewątpliwie najwygodniejszy sposób, aby dostać się na Koh Lipe, zwłaszcza jeśli zatrzymujesz się w centrum Krabi, ponieważ dojście na molo jest szybkie i łatwe, a całą odległość pokonasz promem. Chociaż prom nie płynie bezpośrednio na Koh Lipe (zatrzymuje się na kilku wyspach po drodze), jest to nadal jeden z najszybszych sposobów podróżowania z Krabi na Koh Lipe, trwający około 4,5 godziny.

Tigerline Travel oferuje tę szczególną trasę, korzystając z nowoczesnych, szybkich promów z klimatyzacją w salonie pasażerskim. Jako jeden z najszybszych sposobów dotarcia z Krabi na Koh Lipe, ta podróż promem jest droższa niż w przypadku innych firm, ale jeśli chcesz szybko dotrzeć na miejsce, może być warto zapłacić więcej. Kolejną zaletą podróżowania tą trasą jest to, że prom odpływa o dogodnej porze, wyruszając z Krabi o 9:00 i docierając na Koh Lipe około 13:30.

Tigerline Travel oferuje również kilka dodatkowych opcji, w tym odbiór z lotniska w Krabi, który przewiezie Cię na szybki prom. Jest to więc bardzo wygodne, jeżeli właśnie przyleciałeś do Krabi.

Krabi do Koh Lipe przez Pakbara Pier

A Jolly Travel Speedboat heading to Koh Lipe.
Szybką łodzią Jolly Travel zmierzającą na Koh Lipe

Podczas gdy z Hat Yao Pier w Trang wypływają promy Tigerline Ferries, większość innych promów i motorówek na Koh Lipe wyrusza z Pakbara Pier. Podróż stamtąd jest krótsza i trwa około 90 minut, żeby dotrzeć na Koh Lipe. Do tego należy doliczyć czas transferu z Krabi do Pakbara. Ta etapa podróży odbywa się vanem i jest wliczona w cenę biletu, o ile zakupiłeś bilet łączony z Krabi. Gorąco zalecamy zakup biletu łączonego dla wygody i pewności, szczególnie gdy dokonujesz rezerwacji przez renomowaną firmę turystyczną. Następnie możesz wybrać operatora turystycznego, z którego oferty chcesz skorzystać – opcje to Smart En Plus i Jolly Travel. Każda z nich oferuje odbiór z hotelu w Krabi, transfer do Pakbara i przeprawę promową na Koh Lipe. Chociaż przeprawa promowa z Pakbara nie trwa długo, dojazd z Krabi do molo potrwa około 3,5 do 4 godzin, co sumuje się do całkowitego czasu podróży na około 7 godzin.

Atutem tej konkretnej trasy jest to, że jest tańsza niż prom z Krabi na Koh Lipe i obejmuje odbiór z hotelu lub lotniska, ale podróż trwa kilka godzin dłużej.

Kluczowe informacje dotyczące rejsów na Koh Lipe

Krabi to Koh Lipe - Longboat

Bez względu na to, którą trasę promową wybierzesz, ważne jest, by pamiętać o kilku istotnych informacjach. Jako że jest to mała wyspa, Koh Lipe nie ma molo wystarczająco dużego, by obsłużyć szybkie promy i motorówki. Dlatego też wszystkie łodzie zatrzymują się u wybrzeży Koh Lipe na pomostach na otwartej wodzie. Stamtąd musisz przesiąść się na długą łódź, która dowiezie Cię na brzeg. Opłata za tę łódź nie jest wliczona w cenę promu, więc opłatę należy uiścić po dotarciu na miejsce. To niewielki wydatek, ale warto być tego świadomym.

Musisz również wiedzieć, że jako że Koh Lipe jest uznawana za teren parku narodowego, obowiązuje opłata za wstęp do parku narodowego, którą należy uiścić po przyjeździe. Po uiszczeniu opłaty, jest ona aktywna przez siedem dni, w przypadku gdybyś opuścił Koh Lipe i wrócił.

Kolejnym aspektem, który należy mieć na uwadze, jeśli podróżujesz promem z Pakbara, jest opłata za korzystanie z przystani, którą musi zapłacić każdy, kto wypływa z tego miejsca. Także i tutaj, kwota jest dość minimalna, ale warto o niej pamiętać, ponieważ nie jest wliczona w cenę biletu.

Sposoby dotarcia z Krabi na Koh Lipe

Istnieją motorówki i szybkie promy wypływające z rejonu Krabi na Koh Lipe, takie jak Tigerline Travel z East Railay czy też Klong Jilad Pier w mieście Krabi. To są najszybsze i najdroższe opcje, ale masz też możliwość zaoszczędzenia środków i spędzenia więcej czasu, jeżeli wybierzesz podróż vanem na południe przed skorzystaniem z promu. Każdą z tych opcji możesz zarezerwować online za pośrednictwem 12Go.

Jak trafić na Koh Lipe?

Położona na Morzu Andamańskim w południowej Tajlandii, Koh Lipe to naprawdę mała wyspa, na którą można się dostać wyłącznie łodzią. W okresie szczytu promy i motorówki przypływają z różnych lokalizacji, takich jak Trang, Phi Phi, Pak Bara, a nawet z Langkawi w Malezji. W okresie poza sezonem dostępne są wyłącznie motorówki z Pak Bara. Wszystkie te możliwości można zarezerwować online za pośrednictwem 12Go.

Jak przydatny był ten poradnik?

Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Kamolchat Thanaditsayakun
O Kamolchat Thanaditsayakun

Nazywam się Kamolchat - pisarz z pasją do podróży, który uwielbia dzielić się historiami o nowych miejscach i niezapomnianych przygodach. Urodziłem się i wychowałem w Tajlandii i zawsze byłem urzeczony pięknem i różnorodnością mojej ojczyzny, która zainspirowała mnie do wyruszenia w podróż i odkrywania świata.

Przez lata miałem przyjemność współtworzyć różne publikacje podróżnicze i strony internetowe, takie jak Lonely Planet i Viator. Staram się zapewnić autentyczną reprezentację miejsc, które odwiedzam, dotrzeć do serca lokalnych kultur i znaleźć autentyczne doświadczenia, które odżywiają duszę.

Podczas mojej dalszej podróży po całym świecie, chcę, abyś dołączył do mnie w doświadczaniu cudów naszego świata poprzez moje historie. Razem możemy się uczyć, rozwijać i inspirować niesamowitymi ludźmi, miejscami i kulturami, które sprawiają, że nasza planeta jest tak niezwykłym miejscem do odkrywania.